Lord Jim - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
ROZDZIAŁ 14

Dzień ogłoszenia wyniku dochodzenia był naznaczony wyjątkowym okrucieństwem.

Dotkliwe poczucie nieodwołalności unosiło się na tym wszystkim, nie złagodzone nadzieją wypoczynku i bezpieczeństwa po ciosie topora. W tym wyroku była zimna mściwość skazania na śmierć i okrucieństwo skazania na wygnanie.


Sąd uznał, że statek nie był
„pod każdym względem odpowiednio wyekwipowany i zdatny do żeglugi na tę podróż”.
Nie dowiedziono zaniedbań w nawigacji, nie wykryto również przyczyny uszkodzenia parowca. Na koniec odczytano wyrok dotyczący bezpośrednio Jima – odebrano mu dyplom oficera. Potem wszyscy opuścili salę, Jim także.

Po wyjściu spotkałem znajomego Australijczyka – Chestera, który zaczął mi opowiadać o swoim nowym, wspaniałym interesie. Pośrodku rafy Walpole’a natrafił na wysepkę z pokładami guano (cenny nawóz z ptasich odchodów) i długo szukał wspólnika, który wraz z nim wykorzystałby tę niebywałą okazję. W końcu dogadał się z nieco podejrzany kapitanem Robinsonem. Teraz upatrzył sobie Jima, który bardzo by mu się przydał na tej wyspie – pracowałby jako szef czterdziestu kulisów, sprowadzonych do zbierania „tego świństwa”. Chester chciał, abym namówił na to Jima, ale stanowczo odmówiłem.

ROZDZIAŁ 15

Nie poszedłem od razu do Jima, bo tego dnia byłem umówiony na spotkanie, które zresztą bardzo się przeciągnęło. Dopiero potem znalazłem się w porcie, gdzie zobaczyłem mojego młodego towarzysza, zaprosiłem go do hotelu. Ukryliśmy się w pokoju. Jim wyszedł na werandę i zmagał się ze sobą w milczeniu, a ja pisałem listy polecające dla niego. Tak bardzo pragnąłem mu pomóc. Pomyślałem nieco przychylniej o propozycji Chestera. A może to rzeczywiście jedyne dobre wyjście?

ROZDZIAŁ 16

Jim wciąż stal na werandzie mojego pokoju, kiedy rozległy się grzmoty, zaczynał się przedwczesny Monsun. Jim wszedł do środka i poprosił o papierosa. Powiedział, że jeżeli przetrzymał to wszytko, to już nic nie może mu grozić. Miał nadzieję, że jeszcze wszystko kiedyś odzyska. Nie wiedziałem, co miał na myśli. Podziękował mi raz jeszcze i chciał wyjść. Na zewnątrz lało, więc próbowałem mu wyperswadować to narwane zachowanie.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 - 


  Dowiedz się więcej
1  Jim – tchórz czy bohater? Historia człowieka, który pozostał wierny samemu sobie (charakterystyka)
2  Okoliczności powstania "Lorda Jima"
3  Pozostali bohaterowieKomentarze
artykuł / utwór: Lord Jim - streszczenie szczegółowe


 • Dzieki dzieki :D streszczenie bomba:P moze troche wiecej szczegolow by sie przydalo bo moja nauczycielka tylko na tym sie opiera ale jestes wielki dzieki za to :*
  dziex ()

 • Streszczenie straszne!!! Pomijając to, że momentami niezbyt gramatycznie i stylistycznie napisane. Jak można na takim czymś oprzeć jakiekolwiek przemyślenia???!!!! Swoją drogą to bardzo smutne, że ludzie (młodzież) są już zbyt leniwi, żeby czytać książki. A potem robią błędy.... Nie będę może już pisać nic więcej bo pewnie i tak wyda Wam się za długie...
  judyta (judyta78 {at} gazeta.pl)

 • Strzeszczenie Pani Emilii jest bardzo dobre - to fakt, początkowo streszczenie jest chaotyczne, ale takaż sama jest i książka. Brak chronologii jest uciążliwy i nie ułatwia czytania (również streszczenia), ale nic dziwnego jeśli autor dopiero w trakcie pisania zmienia wizję utworu i postanawia z noweli stworzyć powieść - to wyjaśnia brak ciągłości fabuły. Relatywizacja i wielogłosowość jest pożądanym aspektem jeśli chodzi o ciekawość lektury. Osoby, które nie przeczytały całej książki, prócz tego streszczenia, koniecznie muszą przeczytać opracowanie! Ps. "Lord Jim" jest ciekawą powieścią, jednakże to konkretyzm i stanowczość pozytywizmu, oraz kult pracy w obliczu ostatecznego szczęścia, jest dla mnie motywem przewodnim i najwyższą wartością.
  Pozytywista ()

 • super bomba
  Rafał ()

 • Wraaaf.... Dobrze ze sa ludzie co czytaja takie ksiazki i wspomagaja innych...:) Dlaczego nie mozna przerabiac w szkole ksiazek o tematyce np. PROGRAMOWANIE :p
  SHADOW (shadow_design {at} wp.pl)

 • Przydało się WIELKIE DZIĘKI
  Mariocom ()

 • WOW ze tez chcialo Ci sie to streszczac... jestem pod wrazeniem nie tylko pracowitosci ale takze streszczenia... ratujesz mi zycie !!!
  Olenka ()

 • O Efendi, nie mogłam tego za nic przeczytać (książki), to streszczenie rauje mi mój leniwy zad
  M ()

 • bardzo dobre streszczenie, ale nie wiedzialem ze ta ksiązka taka dluga:)
  m_ncaly (m_ncaly86 {at} interia.pl)

 • ok
  dorotka ()

 • ładni napisane konkretne streszczenie moja ocena to 5
  Dj Ed 1987 ()

 • Fafne:D
  Agacia (agata_j {at} poczta.onet.pl)


Tagi: