Lord Jim - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
ROZDZIAŁ 17

W końcu udało mi się zatrzymać Jima w pokoju (choć zdaje się, że został tam głównie ze względu na deszcz). Próbowałem mu naświetlić materialny aspekt sytuacji. Nie chciał tknąć pieniędzy, które mu się należały, czyli trzytygodniowej wypłaty za służbę na Patnie. Czekał go los włóczęgi, a przecież chciał żyć normalnie. Pokazałem mu list do mojego przyjaciela, w którym polecałem go jako pracownika. Dopiero wtedy Jim zrozumiał, co robię. Zaczął mi dziękować za zaufanie. Odmienił się raptownie i napełnił nadzieją.

Myślałem zawsze, że gdyby można zacząć wszytko na nowo, od czystej karty... A teraz pan... do pewnego stopnia... tak.... od czystej karty.


Jim odszedł, a ja wciąż rozmyślałem o jego słowach.

ROZDZIAŁ 18

Pół roku później dostałem list od mojego przyjaciela. Pan Denver, podstarzały kawaler, posiadał łuszczarnię ryżu i zatrudnił Jima z mojego polecenia u siebie. W liście donosił, że jest bardzo zadowolony nie tylko z pracy, ale również z towarzystwa tego młodego mężczyzny do tego stopnia, że zaproponował mu mieszkanie we własnym domu. Ucieszyłem się niezwykle z tej wiadomości, widziałem wspaniałą przyszłość Jima.

Niestety zaraz po powrocie z kolejnej wyprawy zastałem dwa listy. Jeden od tego samego przyjaciela, drugi od Jima. Dowiedziałem się z nich, że Jim niespodziewanie opuścił dom Denvera, zostawiając tylko mętny list z przeprosinami. Ów przyjaciel nie ukrywał rozczarowania. Jim tłumaczył swoją ucieczkę pojawieniem się w łuszczarni jednego z maszynistów z Patny, który nieznośnie się z nim spoufalał.

Teraz Jim pracował jako akwizytor w firmie Egstrm i Blake, gdzie szybko dał się poznać jako niezawodny pracownik. Prosił o list polecający, który zagwarantuje mu stale zatrudnienie. Jakiś czas później przebywałem służbowo w tamtych stronach, dzięki czemu miałem okazję spotkać się z Jimem. Niestety, gdy wracałem tą samą drogą już go tam nie zastałem, ku zgrozie jego pracodawców. Odszedł nagle w dniu, kiedy do portu zawitał parowiec z pielgrzymami, a w firmie goście rozmawiali o sprawie Patny.

ROZDZIAŁ 19

Opowiedziałem wam szczegółowo te dwa zdarzenia, aby pokazać, jak Jim porał się ze sobą wśród nowych warunków życia. Zdarzeń tego rodzaju było dużo, więcej, niżbym mógł zliczy na palcach obu rąk.


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 - 


  Dowiedz się więcej
1  Joseph Conrad - życiorys
2  Okoliczności powstania "Lorda Jima"
3  Romantyczne cechy Lorda JimaKomentarze
artykuł / utwór: Lord Jim - streszczenie szczegółowe


 • Dzieki dzieki :D streszczenie bomba:P moze troche wiecej szczegolow by sie przydalo bo moja nauczycielka tylko na tym sie opiera ale jestes wielki dzieki za to :*
  dziex ()

 • Streszczenie straszne!!! Pomijając to, że momentami niezbyt gramatycznie i stylistycznie napisane. Jak można na takim czymś oprzeć jakiekolwiek przemyślenia???!!!! Swoją drogą to bardzo smutne, że ludzie (młodzież) są już zbyt leniwi, żeby czytać książki. A potem robią błędy.... Nie będę może już pisać nic więcej bo pewnie i tak wyda Wam się za długie...
  judyta (judyta78 {at} gazeta.pl)

 • Strzeszczenie Pani Emilii jest bardzo dobre - to fakt, początkowo streszczenie jest chaotyczne, ale takaż sama jest i książka. Brak chronologii jest uciążliwy i nie ułatwia czytania (również streszczenia), ale nic dziwnego jeśli autor dopiero w trakcie pisania zmienia wizję utworu i postanawia z noweli stworzyć powieść - to wyjaśnia brak ciągłości fabuły. Relatywizacja i wielogłosowość jest pożądanym aspektem jeśli chodzi o ciekawość lektury. Osoby, które nie przeczytały całej książki, prócz tego streszczenia, koniecznie muszą przeczytać opracowanie! Ps. "Lord Jim" jest ciekawą powieścią, jednakże to konkretyzm i stanowczość pozytywizmu, oraz kult pracy w obliczu ostatecznego szczęścia, jest dla mnie motywem przewodnim i najwyższą wartością.
  Pozytywista ()

 • super bomba
  Rafał ()

 • Wraaaf.... Dobrze ze sa ludzie co czytaja takie ksiazki i wspomagaja innych...:) Dlaczego nie mozna przerabiac w szkole ksiazek o tematyce np. PROGRAMOWANIE :p
  SHADOW (shadow_design {at} wp.pl)

 • Przydało się WIELKIE DZIĘKI
  Mariocom ()

 • WOW ze tez chcialo Ci sie to streszczac... jestem pod wrazeniem nie tylko pracowitosci ale takze streszczenia... ratujesz mi zycie !!!
  Olenka ()

 • O Efendi, nie mogłam tego za nic przeczytać (książki), to streszczenie rauje mi mój leniwy zad
  M ()

 • bardzo dobre streszczenie, ale nie wiedzialem ze ta ksiązka taka dluga:)
  m_ncaly (m_ncaly86 {at} interia.pl)

 • ok
  dorotka ()

 • ładni napisane konkretne streszczenie moja ocena to 5
  Dj Ed 1987 ()

 • Fafne:D
  Agacia (agata_j {at} poczta.onet.pl)


Tagi: