Lord Jim - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W końcu ów nieco narwany młodzieniec trafił do Bangkoku, gdzie wytrzymał aż sześć miesięcy. Lubiano go tam bardzo. Wszytko jednak do czasu. Byłem akurat tam przejazdem, kiedy Jimowi przytrafiła się okropna przygoda, wdał się w bojkę z pewnym Duńczykim, który tylko szczęściem nie przepłacił tego życiem. powodem była jakaś złośliwa uwaga. Zrozumiałem wtedy, że nie mogę pozostawić Jima samego sobie. Zabrałem go ze sobą. Znalazłem mu prace u De Jongha, ale widziałem, że mężczyzna wciąż się dręczy, marnieje w oczach. Postanowiłem się poradzić w tej sprawie jednego z niewielu ludzi godnych zaufania, jakich w życiu spotkałem – bogatego i szanowanego kupca Steina.

ROZDZIAŁ 20

Do Steina udałem się późnym wieczorem. Ten mający za sobą niezwykłe, pełne przygód życie kupiec przyjął mnie w swoim gabinecie. Stein stal wpatrzony w jednego z motyli ze swojej olbrzymiej kolekcji i od tego też zaczęła się na nasza rozmowa.

Cudowny! – powtórzył spoglądając ku mnie w górę. – Niech pan patrzy! Piękno - to jeszcze nic – ale dokładność, harmonia. I takie kruche! I takie silne! I takie precyzyjne! Oto Przyroda – równowaga olbrzymich sił. (...) Ten cud to arcydzieło Przyrody – wielkiego artysty.


Stein opowiedział mi historię złowienia motyla, na którego właśnie patrzył. Było to w czasach kiedy jeszcze jego żona – „księżniczka” żyła i oboje mieszkali w jej rodzinnym kraju, na wyspie Celebes. Trwała wojna, a Stein został wezwany do rezydencji „biednego Mahammeda” – tak nazywał jednego z pretendentów do tronu Celebes (Stein należał do jego stronnikow, poza tym był jego szwagrem).

Okazało się, że to wezwanie było częścią zasadzki, jaką przyszykował na Steina jego ówczesny wróg. Nagle został zaatakowany przez siedmiu zbójów. Stein udał, że nie żyje, co zwabiło bliżej napastników, wtedy niby-trup ożył i zabił kilku z nich, reszta uciekła. W tym momencie Stein dostrzegł motyla i go pochwycił. Dopiero po wysłuchaniu tej historii zacząłem opowiadać o Jimie. Usłyszawszy o dziejach tego młodzieńca, Stein wydał diagnozę: „To jest romantyk” i poprosił o nieco czasu do namysłu nad sytuacją Jima, by móc coś poradzić w jego sprawie. Odprowadził mnie do pokoju, w którym miałem przenocować, a sam powrócił do swoich motyli.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 - 


  Dowiedz się więcej
1  Kompozycja „Lorda Jima”
2  Okoliczności powstania "Lorda Jima"
3  BibliografiaKomentarze
artykuł / utwór: Lord Jim - streszczenie szczegółowe


 • Dzieki dzieki :D streszczenie bomba:P moze troche wiecej szczegolow by sie przydalo bo moja nauczycielka tylko na tym sie opiera ale jestes wielki dzieki za to :*
  dziex ()

 • Streszczenie straszne!!! Pomijając to, że momentami niezbyt gramatycznie i stylistycznie napisane. Jak można na takim czymś oprzeć jakiekolwiek przemyślenia???!!!! Swoją drogą to bardzo smutne, że ludzie (młodzież) są już zbyt leniwi, żeby czytać książki. A potem robią błędy.... Nie będę może już pisać nic więcej bo pewnie i tak wyda Wam się za długie...
  judyta (judyta78 {at} gazeta.pl)

 • Strzeszczenie Pani Emilii jest bardzo dobre - to fakt, początkowo streszczenie jest chaotyczne, ale takaż sama jest i książka. Brak chronologii jest uciążliwy i nie ułatwia czytania (również streszczenia), ale nic dziwnego jeśli autor dopiero w trakcie pisania zmienia wizję utworu i postanawia z noweli stworzyć powieść - to wyjaśnia brak ciągłości fabuły. Relatywizacja i wielogłosowość jest pożądanym aspektem jeśli chodzi o ciekawość lektury. Osoby, które nie przeczytały całej książki, prócz tego streszczenia, koniecznie muszą przeczytać opracowanie! Ps. "Lord Jim" jest ciekawą powieścią, jednakże to konkretyzm i stanowczość pozytywizmu, oraz kult pracy w obliczu ostatecznego szczęścia, jest dla mnie motywem przewodnim i najwyższą wartością.
  Pozytywista ()

 • super bomba
  Rafał ()

 • Wraaaf.... Dobrze ze sa ludzie co czytaja takie ksiazki i wspomagaja innych...:) Dlaczego nie mozna przerabiac w szkole ksiazek o tematyce np. PROGRAMOWANIE :p
  SHADOW (shadow_design {at} wp.pl)

 • Przydało się WIELKIE DZIĘKI
  Mariocom ()

 • WOW ze tez chcialo Ci sie to streszczac... jestem pod wrazeniem nie tylko pracowitosci ale takze streszczenia... ratujesz mi zycie !!!
  Olenka ()

 • O Efendi, nie mogłam tego za nic przeczytać (książki), to streszczenie rauje mi mój leniwy zad
  M ()

 • bardzo dobre streszczenie, ale nie wiedzialem ze ta ksiązka taka dluga:)
  m_ncaly (m_ncaly86 {at} interia.pl)

 • ok
  dorotka ()

 • ładni napisane konkretne streszczenie moja ocena to 5
  Dj Ed 1987 ()

 • Fafne:D
  Agacia (agata_j {at} poczta.onet.pl)


Tagi: