Lord Jim - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tymczasem jednak podstępny Kassim, dyplomata radży oraz Corneilus, popłynęli dogadać się z Brownem. Pertraktacje trwały długo, Brown wraz ze swoimi zbójami i poplecznikami radży miał napaść na Bugisów i rozpędzić wszystkich. Brown już widział swoją nowa zdobycz, chciał ukraść cały kraj – od Corneilusa dowiedział się, ze w tym celu musi zabić Jima. Posłano po szkuner czekający w dole rzeki.

ROZDZIAŁ 40

Brown słuchał z uznaniem o Jimie, który zawładnął całym tym państwem i posiadał własny fort, zbój chciał się z nim dogadać, by wspólnie czerpać zyski. Kassim również grał na dwa fronty. Nagle zdarzyło się coś, co przeraziło Bugisów, jeden z nich padł ofiarą strzału z wielkiej odległości. Towarzysze Browna poczuli się pewniej, jeden z nich przypomniał sobie, ze zostawił w łodzi trochę tytoniu i postanowił się po niego wybrać – wtedy wpadł w zasadzkę, zraniony długo dogorywał leżąc na ziemi.

Tymczasem Jim powrócił do fortu, Browna i Corneilusa doszły radosne okrzyki powitalne.

ROZDZIAŁ 41

W końcu Jim nad ranem wyszedł na spotkanie Browna – tak jak z resztą to przewidział nikczemny ojczym Klejnotu. Rozmowa była długa i zawiła. Brown zrozumiał, że nie zastraszy białego przywódcy Bugisów.

ROZDZIAŁ 42

Mężczyźni stali po dwóch stronach zatoki, teraz Brown próbował wzbudzić w Jimie litość, przedstawić siebie jako ofiarę sytuacji – przecież przypłynęli na Patusan tylko po żywność, a zostali zaatakowani przez tubylców. Pytał Jima, czy on nie ma nic na sumieniu. W końcu biały przywódca spytał, czy Brown może obiecać, że opuści jego kraj i nigdy nie wróci. Jim żądał, by zbóje pozostawili broń, na co nie chcieli się zgodzić. W końcu Jim przyrzekł Brownowi, że będzie miał otwartą drogę albo otwartą walkę i odszedł – Brown już go więcej nie zobaczył.

Dalsze zdarzenia znam głównie z relacji Timb’Itana. Jim po rozmowie z Brownem udał się do Dormina, a potem do fortu, gdzie odbyła się narada, co zrobić. Jim był za ty, by pozwolić białym odejść, ale wola ludu była inna. Pierwszy raz Jim spotkał się z oporem, Swoją przemowę skończył następującymi słowami:

Ja, któregoście wypróbowali, który dotrzymywał wam zawsze wierności, proszę was, aby ich puścić wolno – zwrócił się do Doramina. Stary „nakhoda” ani drgnął. – Zatem – powiedział Jim – wezwij Daina Warisa, twego syna, a mojego przyjaciela, bo ja w tej walce dowodzić nie będę.


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 - 


  Dowiedz się więcej
1  Joseph Conrad - życiorys
2  Romantyczne cechy Lorda Jima
3  Pozostali bohaterowieKomentarze
artykuł / utwór: Lord Jim - streszczenie szczegółowe


 • Dzieki dzieki :D streszczenie bomba:P moze troche wiecej szczegolow by sie przydalo bo moja nauczycielka tylko na tym sie opiera ale jestes wielki dzieki za to :*
  dziex ()

 • Streszczenie straszne!!! Pomijając to, że momentami niezbyt gramatycznie i stylistycznie napisane. Jak można na takim czymś oprzeć jakiekolwiek przemyślenia???!!!! Swoją drogą to bardzo smutne, że ludzie (młodzież) są już zbyt leniwi, żeby czytać książki. A potem robią błędy.... Nie będę może już pisać nic więcej bo pewnie i tak wyda Wam się za długie...
  judyta (judyta78 {at} gazeta.pl)

 • Strzeszczenie Pani Emilii jest bardzo dobre - to fakt, początkowo streszczenie jest chaotyczne, ale takaż sama jest i książka. Brak chronologii jest uciążliwy i nie ułatwia czytania (również streszczenia), ale nic dziwnego jeśli autor dopiero w trakcie pisania zmienia wizję utworu i postanawia z noweli stworzyć powieść - to wyjaśnia brak ciągłości fabuły. Relatywizacja i wielogłosowość jest pożądanym aspektem jeśli chodzi o ciekawość lektury. Osoby, które nie przeczytały całej książki, prócz tego streszczenia, koniecznie muszą przeczytać opracowanie! Ps. "Lord Jim" jest ciekawą powieścią, jednakże to konkretyzm i stanowczość pozytywizmu, oraz kult pracy w obliczu ostatecznego szczęścia, jest dla mnie motywem przewodnim i najwyższą wartością.
  Pozytywista ()

 • super bomba
  Rafał ()

 • Wraaaf.... Dobrze ze sa ludzie co czytaja takie ksiazki i wspomagaja innych...:) Dlaczego nie mozna przerabiac w szkole ksiazek o tematyce np. PROGRAMOWANIE :p
  SHADOW (shadow_design {at} wp.pl)

 • Przydało się WIELKIE DZIĘKI
  Mariocom ()

 • WOW ze tez chcialo Ci sie to streszczac... jestem pod wrazeniem nie tylko pracowitosci ale takze streszczenia... ratujesz mi zycie !!!
  Olenka ()

 • O Efendi, nie mogłam tego za nic przeczytać (książki), to streszczenie rauje mi mój leniwy zad
  M ()

 • bardzo dobre streszczenie, ale nie wiedzialem ze ta ksiązka taka dluga:)
  m_ncaly (m_ncaly86 {at} interia.pl)

 • ok
  dorotka ()

 • ładni napisane konkretne streszczenie moja ocena to 5
  Dj Ed 1987 ()

 • Fafne:D
  Agacia (agata_j {at} poczta.onet.pl)


Tagi: