Lord Jim - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
ROZDZIAŁ 43

To zdanie przekonało wszystkich – postanowiono puścić Browna i jego ludzi. Jim postanowił tej nocy objąć dowództwo w mieście – był odpowiedzialny za każdego człowieka w tym kraju. Dziewczynie pozostawił dowództwo nad portem. Radża tymczasem opuścił swój dom, którego teraz strzegli ludzie Jim, ten zaś usadowił się u ujścia zatoki, by pozostać tam aż do chwili, gdy Brown nie przepłynie. Kiedy był już czas, Jim posłał swojego sługę, by zawiadomił Daina Warisa, że nie należy zaczepiać przepływających dołem rzeki białych. Tymczasem w nocy Corneilus, który robił za posłańca, podjudzał Browna do unicestwienia Jima i zawarcia przymierza z radżą. O umówionym czasie łódź Browna przemierzyła rzekę, pod osłoną gęstej mgły na rufie krył się Corneilus, który miał poprowadzić zbójów w ukryte odnóże rzeki, by mogli tam się przyczaić.

ROZDZIAŁ 44

Tamb’Itam dotarł do obozu u dołu rzeki i powiadomił Daina Warisa o przebiegu ostatnich zdarzeń. Syn Doramina zapowiedział popołudniowy powrót. Przygotowano posiłek. Wtedy to Bron zaatakował. Poprowadzony przez Corneilusa zaszedł wraz ze swymi ludźmi nieprzygotowanych Bugisów od tyłu i ostrzelał ich trzema salwami. Tamb’Itam był świadkiem śmierci Daina Warisa. Biali odpłynęli, ale nie cieszyli się długo powodzeniem, ich szkuner zatonął. Tamb’Itam pomścił śmierć wielu Bugisów zabijając Corneilusa, po czym szybko, tak by wyprzedzić innych pozostałych przy życiu, pognał do fortu, by zawiadomić swego pana o tych straszliwych zajściach.

ROZDZIAŁ 45

W mieście panował odświętny nastrój – nic jeszcze nie wiedziano o klęsce w dole rzeki. Tamb’Itam dopadł fortu i najpierw natrafił na dziewczynę, ta czując nadchodzące niebezpieczeństwo ze strony rozgniewanego po stracie syna Doramina, od razu kazała zamknąć bramy. Jim na wieść o klęsce zamilkł. Tamb’Itam i dziewczyna gotowali się do walki oraz ucieczki. W mieście juz panowała żałoba i rozpacz. Dziewczyna prosiła Jima, by walczył, był nieugięty. Kazał otworzyć bramy, zwolnił swoich ludzi „na zawsze”.

Przywieziono ciało Daina Warisa przykryte białym całunem, gdy je odsłonięto Doramin odnalazł przy nim pierścień, który należał do Jima (Tamb’Itam przyniósł go młodemu dowódcy jako poręczenie dla swoich słów). Wszystkich zebranych przeszył straszliwy krzyk Doramina. Tymczasem Jim postanowił, mimo błagań Klejnotu nie bić się, nie uciekać, tylko pójść „tam”. Popłynął z Tamb’Itamem, ale przed wejściem do domu Doramina odprawił go. Jim wszedł w tłum, słychać było głosy obwiniające go za to nieszczęście, powiedział:

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 - 


  Dowiedz się więcej
1  Joseph Conrad - życiorys
2  Romantyczne cechy Lorda Jima
3  Jim – tchórz czy bohater? Historia człowieka, który pozostał wierny samemu sobie (charakterystyka)Komentarze
artykuł / utwór: Lord Jim - streszczenie szczegółowe


 • Dzieki dzieki :D streszczenie bomba:P moze troche wiecej szczegolow by sie przydalo bo moja nauczycielka tylko na tym sie opiera ale jestes wielki dzieki za to :*
  dziex ()

 • Streszczenie straszne!!! Pomijając to, że momentami niezbyt gramatycznie i stylistycznie napisane. Jak można na takim czymś oprzeć jakiekolwiek przemyślenia???!!!! Swoją drogą to bardzo smutne, że ludzie (młodzież) są już zbyt leniwi, żeby czytać książki. A potem robią błędy.... Nie będę może już pisać nic więcej bo pewnie i tak wyda Wam się za długie...
  judyta (judyta78 {at} gazeta.pl)

 • Strzeszczenie Pani Emilii jest bardzo dobre - to fakt, początkowo streszczenie jest chaotyczne, ale takaż sama jest i książka. Brak chronologii jest uciążliwy i nie ułatwia czytania (również streszczenia), ale nic dziwnego jeśli autor dopiero w trakcie pisania zmienia wizję utworu i postanawia z noweli stworzyć powieść - to wyjaśnia brak ciągłości fabuły. Relatywizacja i wielogłosowość jest pożądanym aspektem jeśli chodzi o ciekawość lektury. Osoby, które nie przeczytały całej książki, prócz tego streszczenia, koniecznie muszą przeczytać opracowanie! Ps. "Lord Jim" jest ciekawą powieścią, jednakże to konkretyzm i stanowczość pozytywizmu, oraz kult pracy w obliczu ostatecznego szczęścia, jest dla mnie motywem przewodnim i najwyższą wartością.
  Pozytywista ()

 • super bomba
  Rafał ()

 • Wraaaf.... Dobrze ze sa ludzie co czytaja takie ksiazki i wspomagaja innych...:) Dlaczego nie mozna przerabiac w szkole ksiazek o tematyce np. PROGRAMOWANIE :p
  SHADOW (shadow_design {at} wp.pl)

 • Przydało się WIELKIE DZIĘKI
  Mariocom ()

 • WOW ze tez chcialo Ci sie to streszczac... jestem pod wrazeniem nie tylko pracowitosci ale takze streszczenia... ratujesz mi zycie !!!
  Olenka ()

 • O Efendi, nie mogłam tego za nic przeczytać (książki), to streszczenie rauje mi mój leniwy zad
  M ()

 • bardzo dobre streszczenie, ale nie wiedzialem ze ta ksiązka taka dluga:)
  m_ncaly (m_ncaly86 {at} interia.pl)

 • ok
  dorotka ()

 • ładni napisane konkretne streszczenie moja ocena to 5
  Dj Ed 1987 ()

 • Fafne:D
  Agacia (agata_j {at} poczta.onet.pl)


Tagi: