Lord Jim - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
ROZDZIAŁ 6

Rozprawa odbyła się terminowo, jak już wspomniałem byli tam wszyscy ludzie związani z morzem. Z „Patny” zeznawał tylko Jim. Jego kapitan uciekł, a on po prostu dawał się dręczyć. Jednym z ławników był słynny Brierly – prawdziwa legenda, dowódca doskonały jak się powszechnie uważało. Jednak i on krył jakąś tajemnice, toczył nad sobą jakiś sąd, bo tydzień po zakończeniu rozprawy rzucił się w morze. O jego samobójczej śmierci dowiedziałem się jakieś dwa lata później od poczciwego Jonesa. Nikt nie zna przyczyny tragicznej decyzji Brierly’ego. Pamiętam rozmowę, którą odbyliśmy po pierwszym dniu rozprawy, ławnik uważał, że chłopak powinien uciec i w ten sposób uwolnić wszystkich od tej ohydnej sprawy. Zaproponował mi, abym poszedł do Jima z pieniędzmi i propozycją pomocy w ucieczce – odmówiłem, bo nie podobał mi się ton wyższości, z jakim Brierly się do mnie zwrócił.

Nazajutrz siedziałem w sądzie sam, obserwowałem i Jima, i Brierly’ego, zastanawiając się nad ich zachowaniem. Wiedziałem, że ławnik tylko udaje znudzonego, może więc Jim tylko udawał bezczelnego?

Według mnie bezczelny nie był. Odniosłem wrażenie, że jest w beznadziejnej rozpaczy. Wówczas to spotkały się nasze oczy. Spotkały się i spojrzenie Jima odebrało mi wszelką ochotę do rozmowy z nim - jeśli ją w ogóle miałem. Tak czy owak - czy Jim był bezczelny, czy też zrozpaczony – czułem, że mu się na nic przydać nie mogę.


Po kolejnym już odroczeniu rozprawy do następnego dnia, stało się coś zaskakującego. Wychodziłem z sądu ze znajomym, zwróciliśmy uwagę na krzątającego się pod nogami żółtego psa. Mój towarzysz odszedł, a przede mną stanął Jim, zaczepił mnie, twierdząc, że się do niego zwróciłem. Zaprzeczyłem (zgodnie z prawdą), ale on ciągnął dalej – spytał, jakim prawem gapiłem się na niego cały ranek. Widać było, że jest zły, ale wciąż nie rozumiałem, o co chodzi i nalegałem na wyjaśnienia. Okazało się, że Jim wziął uwagi wypowiedziane o żółtym psie za obelgę pod swoim adresem. Kiedy się zorientował w swojej omyłce cały poczerwieniał, wargi mu drżały, tak jakby się miał zaraz rozpłakać. Odszedł, popędziłem za nim. Przeprosił mnie za swoje zachowanie i dodał:

Nie mogę znieść tego rodzaju rzeczy (...) i znosić nie myślę. Co innego w sądzie; tam muszę i mogę to wytrzymać.


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 - 


  Dowiedz się więcej
1  Bibliografia
2  Joseph Conrad - życiorys
3  Okoliczności powstania "Lorda Jima"Komentarze
artykuł / utwór: Lord Jim - streszczenie szczegółowe


 • Dzieki dzieki :D streszczenie bomba:P moze troche wiecej szczegolow by sie przydalo bo moja nauczycielka tylko na tym sie opiera ale jestes wielki dzieki za to :*
  dziex ()

 • Streszczenie straszne!!! Pomijając to, że momentami niezbyt gramatycznie i stylistycznie napisane. Jak można na takim czymś oprzeć jakiekolwiek przemyślenia???!!!! Swoją drogą to bardzo smutne, że ludzie (młodzież) są już zbyt leniwi, żeby czytać książki. A potem robią błędy.... Nie będę może już pisać nic więcej bo pewnie i tak wyda Wam się za długie...
  judyta (judyta78 {at} gazeta.pl)

 • Strzeszczenie Pani Emilii jest bardzo dobre - to fakt, początkowo streszczenie jest chaotyczne, ale takaż sama jest i książka. Brak chronologii jest uciążliwy i nie ułatwia czytania (również streszczenia), ale nic dziwnego jeśli autor dopiero w trakcie pisania zmienia wizję utworu i postanawia z noweli stworzyć powieść - to wyjaśnia brak ciągłości fabuły. Relatywizacja i wielogłosowość jest pożądanym aspektem jeśli chodzi o ciekawość lektury. Osoby, które nie przeczytały całej książki, prócz tego streszczenia, koniecznie muszą przeczytać opracowanie! Ps. "Lord Jim" jest ciekawą powieścią, jednakże to konkretyzm i stanowczość pozytywizmu, oraz kult pracy w obliczu ostatecznego szczęścia, jest dla mnie motywem przewodnim i najwyższą wartością.
  Pozytywista ()

 • super bomba
  Rafał ()

 • Wraaaf.... Dobrze ze sa ludzie co czytaja takie ksiazki i wspomagaja innych...:) Dlaczego nie mozna przerabiac w szkole ksiazek o tematyce np. PROGRAMOWANIE :p
  SHADOW (shadow_design {at} wp.pl)

 • Przydało się WIELKIE DZIĘKI
  Mariocom ()

 • WOW ze tez chcialo Ci sie to streszczac... jestem pod wrazeniem nie tylko pracowitosci ale takze streszczenia... ratujesz mi zycie !!!
  Olenka ()

 • O Efendi, nie mogłam tego za nic przeczytać (książki), to streszczenie rauje mi mój leniwy zad
  M ()

 • bardzo dobre streszczenie, ale nie wiedzialem ze ta ksiązka taka dluga:)
  m_ncaly (m_ncaly86 {at} interia.pl)

 • ok
  dorotka ()

 • ładni napisane konkretne streszczenie moja ocena to 5
  Dj Ed 1987 ()

 • Fafne:D
  Agacia (agata_j {at} poczta.onet.pl)


Tagi: