Lord Jim - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Było ośmiuset ludzi na tym statku. (...) Ośmiuset żywych ludzi, a oni krzyczeli na tego jednego, martwego, żeby skoczył i wyratował się.


Jim słuchał tych krzyków i nagle jakby poza swoją świadomością, skoczył. Nawet nie wiedział, kiedy to się stało. Zobaczył z dołu wielki parowiec, chciał umrzeć. Nie było już powrotu.

ROZDZIAŁ 10

W łodzi długo nikt się nie odzywał, minęli dziób statku. Deszcz niedługo ustał, któryś z mechaników spojrzał na Jima i powiedział:
„W sa-sa-mą po-po-porę... Brr. (...) Widziałem, jak tonął. Akurat wtedy się odwróciłem”.
Zrobiło się cicho, Jim chciał wyskoczyć z łodzi i płynąć z powrotem w stronę parowca.

Po chwili kapitan i jego towarzysze zaczęli rozprawiać o swoim ocaleniu, tylko Jim milczał. Mówili o zatonięciu Patny, jakby statek poszedł na dno pusty. Mechanik zaczął uskarżać się na zranioną rękę. Nagle mężczyźni rzucili się na Jima, pytając, czemu tak ociągał się ze skokiem, ku jego zdziwieniu cały czas nazywali go George’em. Ich zaskoczenie było ogromne, gdy dostrzegli, że w lodzi ratunkowej siedzi z nimi ten młody oficer. Wściekli zaczęli wyzywać Jima i chyba właśnie to powstrzymało go przed skoczeniem za burtę. Niewiele brakowało a wywiązałaby się bójka. Jim – gotowy na każdą ewentualność – czuwał przez całą noc, rano trzej pozostali próbowali się z nim dogadać. Pozwolił im mówić, ale nie zwracał specjalnie uwagi na treść wywodów kapitana. Postawili żagiel, Jim objął pierwszą wachtę. Myślał o samobójstwie, ale w końcu zaniechał tego planu.

ROZDZIAŁ 11

Dla Jima wielkie znaczenie miało to, że mógł mi o wszystkim opowiedzieć, pragnął, abym mu wierzył. Dla niego byłem kimś starszym i mądrzejszym. Żałował, że nie został na Patnie, sam nie wiedział, dlaczego skoczył. młody oficer nie chciał przyjąć wersji wydarzeń wymyślonej przez kapitana i mechaników, on znał prawdę i musiał się z nią uporać – dlatego został, aby zeznawać. Kiedy Jim opowiadał mi o tym wszystkim, wciąż był niespokojny i podirytowany. Nagle spytał mnie: „A co pan myśli?”. Poczułem, że jestem bardzo zmęczony.

ROZDZIAŁ 12

Jak uchem sięgnąć wszystko milczało naokół. Mgła uczuć Jima kłębiła się między nami, jakby wzburzona jego wewnętrzną walką – a w rozchyleniach tej niematerialnej zasłony ukazywał się wyraźnie moim wpatrzonym oczom i ociągał mnie w niejasny sposób, niby symboliczna postać w obrazie. Chłodne powietrze nocy zdawało się ciążyć na moich członkach jak płyta marmuru.


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 - 


  Dowiedz się więcej
1  Okoliczności powstania "Lorda Jima"
2  Pozostali bohaterowie
3  Kompozycja „Lorda Jima”Komentarze
artykuł / utwór: Lord Jim - streszczenie szczegółowe


 • Dzieki dzieki :D streszczenie bomba:P moze troche wiecej szczegolow by sie przydalo bo moja nauczycielka tylko na tym sie opiera ale jestes wielki dzieki za to :*
  dziex ()

 • Streszczenie straszne!!! Pomijając to, że momentami niezbyt gramatycznie i stylistycznie napisane. Jak można na takim czymś oprzeć jakiekolwiek przemyślenia???!!!! Swoją drogą to bardzo smutne, że ludzie (młodzież) są już zbyt leniwi, żeby czytać książki. A potem robią błędy.... Nie będę może już pisać nic więcej bo pewnie i tak wyda Wam się za długie...
  judyta (judyta78 {at} gazeta.pl)

 • Strzeszczenie Pani Emilii jest bardzo dobre - to fakt, początkowo streszczenie jest chaotyczne, ale takaż sama jest i książka. Brak chronologii jest uciążliwy i nie ułatwia czytania (również streszczenia), ale nic dziwnego jeśli autor dopiero w trakcie pisania zmienia wizję utworu i postanawia z noweli stworzyć powieść - to wyjaśnia brak ciągłości fabuły. Relatywizacja i wielogłosowość jest pożądanym aspektem jeśli chodzi o ciekawość lektury. Osoby, które nie przeczytały całej książki, prócz tego streszczenia, koniecznie muszą przeczytać opracowanie! Ps. "Lord Jim" jest ciekawą powieścią, jednakże to konkretyzm i stanowczość pozytywizmu, oraz kult pracy w obliczu ostatecznego szczęścia, jest dla mnie motywem przewodnim i najwyższą wartością.
  Pozytywista ()

 • super bomba
  Rafał ()

 • Wraaaf.... Dobrze ze sa ludzie co czytaja takie ksiazki i wspomagaja innych...:) Dlaczego nie mozna przerabiac w szkole ksiazek o tematyce np. PROGRAMOWANIE :p
  SHADOW (shadow_design {at} wp.pl)

 • Przydało się WIELKIE DZIĘKI
  Mariocom ()

 • WOW ze tez chcialo Ci sie to streszczac... jestem pod wrazeniem nie tylko pracowitosci ale takze streszczenia... ratujesz mi zycie !!!
  Olenka ()

 • O Efendi, nie mogłam tego za nic przeczytać (książki), to streszczenie rauje mi mój leniwy zad
  M ()

 • bardzo dobre streszczenie, ale nie wiedzialem ze ta ksiązka taka dluga:)
  m_ncaly (m_ncaly86 {at} interia.pl)

 • ok
  dorotka ()

 • ładni napisane konkretne streszczenie moja ocena to 5
  Dj Ed 1987 ()

 • Fafne:D
  Agacia (agata_j {at} poczta.onet.pl)


Tagi: