Romantyczne cechy Lorda Jima
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Człowiek, który się rodzi, wpada w marzenie, jak się wpada w morze.


Stein, wysłuchawszy historii Jima, rozpoznaje w nim romantyka. Młody marynarz doskonale realizuje receptę na życie wypowiedzianą przez Steina w rozmowie z Marlowem:

Zanurzyć się w niszczącym żywiole... (...) To jedyna właściwa droga. Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem — i tak „ewig - usque ad finem...” (wiecznie, aż do końca).


Jim karmił się w młodości mnogimi „lekkimi, wypoczynkowymi lekturami”, które obudziły w nim wielkie marzenie o wspaniałych morskich przygodach i bohaterskich czynach. To marzenie zawładnęło Jimem, opanowało jego wyobraźnię. Jak pisze Zdzisław Najder romantycznej „czci dla szlachetnych czynów i poświęceń” towarzyszy u Jima pogarda „dla życia niskiego lub czysto materialnego”, „obojętność na bogactwo, ból, nawet śmierć, kiedy honor ma być z nimi porównywany”.

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Okoliczności powstania "Lorda Jima"
2  Bibliografia
3  Kompozycja „Lorda Jima”Komentarze
artykuł / utwór: Romantyczne cechy Lorda Jima


 • warto jeszcze dodać dynamizm postaci i związana z tym przemiana bohatera: dosłowna zmiana miejsc pobytu i zajęć oraz alegoryczna - w chwili kiedy przyznaje się, że jednak czuł strach, stojąc w obliczu tragedii rozgrywającej się na "Patnie" pzdr:)
  Roxana ()

 • Powinno byc jeszcze dodane - marzycielstwo - ból istnienia - tajemniczość - wewnętrzne rozdarcie - szukanie prawdy absolutnej - idealizacja świata - tragizm wewnętrzny bohatera wynikający z rozdarcia między marzeniami a rzeczywistością. - potrzeba walki ze złem.
  Domin (domin.c.walker {at} gmail.com)

 • Romantyczna cecha bylo to iz byl idealista i chciał zmieniac swiat. Do tego ponosiła go ułańska fantazja ktora takze jest cecha romantyka ( kierowanie sie sercem a nie rozumem). Do tego dochadza marzenia... marzenia... i jeszcze raz marzenia....
  Heavy ()

 • ehhh... nudna ta ksiazka... :/
  fleur ()

 • Hmm... powiem tak,lektura sama w sobie jest cieżka,fabula nudna ale przesłanie jest ciekawe ;) hehe zwłaszcza jak się przeczyta juz wyciągnięte wnioski w internecie:P pozdrawiam.
  Ula (sysu86 {at} o2.pl)


Tagi: