Kompozycja „Lorda Jima”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Lord Jim charakteryzuje się kompozycją luźną (co nie znaczy niezaplanowaną). Układ zdarzeń został przedstawiony niechronologicznie. O kolejnych zdarzeniach składających się na historię Jima dowiadujemy się z różnych źródeł. Najpierw narrator autorski opowiada o młodości Jima, potem Marlow rozpoczyna historię Jima począwszy do nieszczęsnego wypadku na Patnie. Przyjaciel zdegradowanego oficera przekazuje słuchaczom / czytelnikom informacje z różnych źródeł – dzięki temu widzimy Jima z wielu perspektyw. Taka metoda opowiadania zmierza „do wielostronnego i ukradkowego niemal oddziaływania na zmysły i wyobraźnię połączonego z pobudzaniem do reflekcji”.

Powszechnie mówi się o podziale powieści na dwie części: „morską” i „patusańską”, z czego tej drugiej zarzuca się często sztuczność i przegadanie. Nie jest to zupełnie sprawiedliwa ocena. Książka może wydawać się nieco przydługa, ale ostatecznie kiedy czytelnik pozna już wszystkie elementy tej nieco zagmatwanej układanki dostrzega misterną konstrukcję tej opowieści. Obie części, mimo pewnego wrażenia chaosu, są ze sobą ściśle połączone wieloma powtarzającymi się motywami oraz powracającymi w opowieści Marlowa myślami i pytaniami.
  Dowiedz się więcej
1  Joseph Conrad - życiorys
2  Romantyczne cechy Lorda Jima
3  Lord Jim - streszczenie szczegółoweKomentarze
artykuł / utwór: Kompozycja „Lorda Jima”


  • "Lord Jim charakteryzuje się kompozycją luźną (co nie znaczy niezaplanowaną)"-fakt, faktem, że luźna, nie znaczy nie zaplanowana, ale w Lordzie Jimie jest niezaplanowana-początkowo Lord Jim miał być nowelą, Joseph Conrad pisał odcinki do gazety i cały czas mówił, że zaraz już koniec i w ten sposób całą powieść w końcu napisał tak przeciągając:)
    takijedenkrzysiek ()

Tagi: