Romantyczne cechy Lorda Jima - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Człowiek, który się rodzi, wpada w marzenie, jak się wpada w morze.


Stein, wysłuchawszy historii Jima, rozpoznaje w nim romantyka. Młody marynarz doskonale realizuje receptę na życie wypowiedzianą przez Steina w rozmowie z Marlowem:

Zanurzyć się w niszczącym żywiole... (...) To jedyna właściwa droga. Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem — i tak „ewig - usque ad finem...” (wiecznie, aż do końca).


Jim karmił się w młodości mnogimi „lekkimi, wypoczynkowymi lekturami”, które obudziły w nim wielkie marzenie o wspaniałych morskich przygodach i bohaterskich czynach. To marzenie zawładnęło Jimem, opanowało jego wyobraźnię. Jak pisze Zdzisław Najder romantycznej „czci dla szlachetnych czynów i poświęceń” towarzyszy u Jima pogarda „dla życia niskiego lub czysto materialnego”, „obojętność na bogactwo, ból, nawet śmierć, kiedy honor ma być z nimi porównywany”.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Lord Jim - streszczenie szczegółowe
2  Bibliografia
3  Pozostali bohaterowieKomentarze: Romantyczne cechy Lorda Jima

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-10 19:07:43

Hmm... powiem tak,lektura sama w sobie jest cieżka,fabula nudna ale przesłanie jest ciekawe ;) hehe zwłaszcza jak się przeczyta juz wyciągnięte wnioski w internecie:P pozdrawiam.


2007-12-06 18:39:36

warto jeszcze dodać dynamizm postaci i związana z tym przemiana bohatera: dosłowna zmiana miejsc pobytu i zajęć oraz alegoryczna - w chwili kiedy przyznaje się, że jednak czuł strach, stojąc w obliczu tragedii rozgrywającej się na "Patnie" pzdr:)


2007-02-25 10:39:31

Powinno byc jeszcze dodane - marzycielstwo - ból istnienia - tajemniczość - wewnętrzne rozdarcie - szukanie prawdy absolutnej - idealizacja świata - tragizm wewnętrzny bohatera wynikający z rozdarcia między marzeniami a rzeczywistością. - potrzeba walki ze złem.


2006-04-19 18:57:21

Romantyczna cecha bylo to iz byl idealista i chciał zmieniac swiat. Do tego ponosiła go ułańska fantazja ktora takze jest cecha romantyka ( kierowanie sie sercem a nie rozumem). Do tego dochadza marzenia... marzenia... i jeszcze raz marzenia....


2006-01-10 20:28:21

ehhh... nudna ta ksiazka... :/
Streszczenia książek
Tagi: