Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Okoliczności powstania "Lorda Jima"

Lord Jim to czwarta z kolei powieść Conrada. Nie ma pewności co do dokładnej daty rozpoczęcia pracy na tą powieścią, badacze uważają, że najprawdopodobniej stało się to w kwietniu 1898 roku. Nie był to łatwy czas dla pisarza, przez wiele miesięcy „borykał się z ciężkim kryzysem twórczym”. W styczniu urodził mu się syn, co paradoksalnie pogłębiło kiepski stan Conrada. Jego poczucie odpowiedzialności rosło. Pisarz... więcejJim – tchórz czy bohater? Historia człowieka, który pozostał wierny samemu sobie (charakterystyka)

James, bo tak nazywano w rodzinnym domu tytułowego bohatera powieści Conrada, urodził się na plebani, jak wielu ówczesnych ludzi morza. Ojciec wpoił mu najważniejsze zasady moralne, a nieposkromioną wyobraźnię ukształtowały w chłopcu popularne powieści. Nie znamy nazwiska bohatera powieści, przez narratora oraz „białych” jest on nazywany po prostu Jimem, natomiast Bugisi (malajski lud zamieszkujący Patusan) nadali... więcejRomantyczne cechy Lorda Jima

Człowiek, który się rodzi, wpada w marzenie, jak się wpada w morze.


Stein, wysłuchawszy historii Jima, rozpoznaje w nim romantyka. Młody marynarz doskonale realizuje receptę na życie wypowiedzianą przez Steina w rozmowie z Marlowem:

Zanurzyć się w niszczącym żywiole... (...) To jedyna właściwa droga. Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem — i tak „ewig - usque ad finem...” (wiecznie, aż do końca).


Jim... więcejPozostali bohaterowie

Marlow to postać szczególna w powieści Conrada. Ten doświadczony marynarz jest jednocześnie bohaterem i narratorem powieści. To dzięki niemu poznajemy historię Jima, którą układa na naszych oczach z relacji swojej, Jima oraz innych świadków, z którymi miał okazję rozmawiać. Marlow nie wie i nie rozumie wszystkiego w historii i zachowaniu Jima, do czego często na łamach powieści się przyznaje.

Po raz pierwszy zobaczył swojego... więcejKompozycja „Lorda Jima”

Lord Jim charakteryzuje się kompozycją luźną (co nie znaczy niezaplanowaną). Układ zdarzeń został przedstawiony niechronologicznie. O kolejnych zdarzeniach składających się na historię Jima dowiadujemy się z różnych źródeł. Najpierw narrator autorski opowiada o młodości Jima, potem Marlow rozpoczyna historię Jima począwszy do nieszczęsnego wypadku na Patnie. Przyjaciel zdegradowanego oficera przekazuje słuchaczom... więcej