Pozostali bohaterowie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marlow to postać szczególna w powieści Conrada. Ten doświadczony marynarz jest jednocześnie bohaterem i narratorem powieści. To dzięki niemu poznajemy historię Jima, którą układa na naszych oczach z relacji swojej, Jima oraz innych świadków, z którymi miał okazję rozmawiać. Marlow nie wie i nie rozumie wszystkiego w historii i zachowaniu Jima, do czego często na łamach powieści się przyznaje.

Po raz pierwszy zobaczył swojego przyszłego przyjaciela, gdy ten stał w porcie wraz z kapitanem i mechanikami z Patny. Obojętność, jaką wyrażała postawa młodego oficera, wzbudziła w nim gniew. Sam nie wiedział, czemu chodził na rozprawę, Jim jakby przyciągał go w tajemniczy sposób. Kapitan szybko rozpoznał w nim kogoś bliskiego, podobnego:
Był jednym z nas, był w dobrym gatunku.


Nieporozumienie sprawiło, że mężczyźni poznali się i zaprzyjaźnili. Marlow od tej chwili bardzo zaangażował się w sprawę Jima. Chciał mu pomóc. Szybko jednak zrozumiał, że niewiele może zrobić dla duszy tego niezwykle wrażliwego człowieka, dlatego starał się chociaż dać jakieś wsparcie jego ciału – załatwił Jimowi pracę (nie jedną), która pozwoliła mu się utrzymać. Marlow bardzo zaufał temu nieszczęśnikowi, dla Jima postawił na szali nawet swój honor, pisząc list rekomendacyjny do swego przyjaciela. Widząc, że Jim mimo wszystko nie umie sobie poradzić z własnym życiem, Marlow poszedł po pomoc do Steina, z którym podjął decyzję o wysłaniu Jima do Patusanu. Ten mądry marynarz czuł się odpowiedzialny za Jima do tego stopnia, że odwiedził go w najbardziej zapomnianym miejscu świata. Cieszył się wraz z przyjacielem jego sukcesem i szczęściem.

Marlow jest ważny w tej opowieści tylko jako przyjaciel i powiernik Jima, człowiek głęboko przejęty losem głównego bohatera. Wydaje się, że najważniejszą rzeczą, jaką kapitan zrobił dla Jima, jest opowiedzenie jego historii. To jest jakby wypełnienie niewypowiedzianej prośby Jima sprzed odjazdu Marlowa z Patusanu: „Niech pan im powie...”.

Klejnot to bardzo ważna postać w życiu Jima, czyni ona z powieści marynistycznej również historię wielkiej, nieszczęśliwej miłości. Klejnot to pasierbica niegodziwego Corneilusa. Niedługo przed tym, jak Jim pojawił się w Patusanie, matka Klejnotu umarła i dziewczyna musiała teraz każdego dnia znosić obelgi i wymagania ojczyma. Klejnot to było najlepsze, co się Jimowi mogło przytrafić. Ta młoda, inteligentna i piękna kobieta kochała go miłością wielką i bezinteresowną. Dała temu wyraz strzegąc Jima przed spiskowcami i prosząc go, by uciekł z Patusamu przed spiskowcami.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Lord Jim - streszczenie szczegółowe
2  Jim – tchórz czy bohater? Historia człowieka, który pozostał wierny samemu sobie (charakterystyka)
3  Okoliczności powstania "Lorda Jima"Komentarze: Pozostali bohaterowie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: